FLORIDA FILM FESTIVAL ANNOUNCES 2004 PROGRAM Image

The 2004 Florida Film Festival takes place March 5-14.
The following films have been selected and confirmed for the 2004 Florida Film Festival as Spotlight Films:
“Bright Young Things” (UK), directed by Stephen Fry ^ “Code 46” (UK), directed by Michael Winterbottom ^ “Dogville” (Denmark/Sweden/UK), directed by Lars von Trier ^ Good Bye, Lenin! (Germany), directed by Wolfgang Becker ^ “Intermission” (Ireland), directed by John Crowley ^ “Noí” (Iceland/Germany/UK), directed by Dagur Kari ^ “Remember Me” (Italy), directed by Gabriele Muccino ^ “The Story of the Weeping Camel” (Mongolia), directed by Ambasuren Dava & Luigi Falorni ^ “Young Adam” (UK), directed by David Mackenzie, US Premiere ^ “Hypnotic” (UK), directed by Nick Willing
The following films have been selected and confirmed for the 2004 Florida Film Festival American Independent Competition.
Narrative Feature Competition:
Bomb the System, directed by Adam Bhala Lough ^ Dear Pillow, directed by Bryan Poyser ^ Down to the Bone, directed by Debra Granik ^ “Easy,” directed by Jane Weinstock ^ Happy Hour, directed by Mike Bencivenga ^ “Madness and Genius,” directed by Ryan Eslinger ^ Milk + Honey, directed by Joe Maggio ^ Milwaukee, Minnesota, directed by Allan Mindel ^ “Noise,” directed by Tony Spiridakis ^ Nosey Parker, directed by John O’Brien
Documentary Feature Competition:
A Certain Kind of Death, directed by Grover Babcock & Blue Hadaegh ^ “Awful Normal,” directed by Celesta Davis ^ Farmingville, directed by Catherine Tambini & Carlos Sandoval ^ “Jockey,” directed by Kate Davis ^ Neverland, directed by Robert Stone ^ “Paternal Instinct,” directed by Murray Nossel ^ “The Fight,” directed by Barak Goodman ^ Whole, directed by Melody Gilbert ^ “Word Wars,” directed by Eric Chaikin & Julian Petrillo ^ “Words,” directed by Gregg Brown
Narrative Shorts Competition:
A Family X-mas, directed by Warren Eig ^ “Claustrophobia,” directed by Brad McLaughlin, ^ Climactic Death of Dark Ninja, directed by Peter Craig ^ “Cog,” directed by Geva Patz ^ “Conversations,” directed by Ben Rock ^ Crabwalk, directed by Jeremy Saulnier ^ “Cut and Run,” directed by David Hart ^ “Do Me a Favor,” directed by Ben Bacal ^ “Dysenchanted,” directed by Terri Edda Miller ^ “Exit 8A,” directed by Margaret Harris ^ “Five Deep Breaths,” directed by Seith Mann ^ “Heaven,” directed by Todd McCammon ^ “I am Stamos,” directed by Rob Meltzer ^ “June & Orlando,” directed by Scottie Gissel ^ “La Puppé,” directed by Tim Greenberg ^ “Last Hand Standing,” directed by Paul Cotter ^ “Maree” (Tides), directed by James Pellerito ^ “Marvelous Creatures,” directed by Wago Kreider ^ “Night Dawn Day,” directed by Marc Pilvinski ^ “Nylon,” directed by Oskar Axelsson ^ “Pretty Dead Girl,” directed by Shawn Ku ^ “Push,” directed by Tricia Nolan ^ “Restive Planet,” directed by John Cregan ^ Scrabble, directed by Jay & Mark Duplass ^ “Spidermen,” directed by Harry Kellerman ^ “The M Word,” directed by Rocky Morton ^ “The Winter People,” directed by John Stimpson ^ “Things Fall Apart,” directed by Yaniv Raz ^ “Underground,” directed by Aimee Lagos & Kristin Dehnert ^ “Waking Dreams,” directed by John Daschbach ^ “Zeke,” directed by Dana Buning
Documentary Shorts Competition:
“49?”, directed by Sherman Alexie ^ “Billy,” directed by Kerri Yost ^ “Chavez Ravine: A Los Angeles Story,” directed by Jordan Mechner ^ Foo- Foo Dust, directed by Gina Levy ^ “Foxhole,” directed by Franko Galoso ^ “I Like It A Lot,” directed by Jay Rosenblatt ^ “LSD A Go Go,” directed by Scott Calonico ^ “The Hot 8,” directed by Greg Samata
Animated Shorts Competition:
“Ananda,” directed by Mike Smith ^ “Bid ‘Em In,” directed by Neal Sopata ^ “Drop,” directed by Robert Mowen ^ “Fan” (A Love Story), directed by Lori Samsel ^ “Fowl Play!”, directed by Christopher de Santis ^ “Lorenzo,” directed by Mike Gabriel ^ “Lost In Found,” directed by Matthew Dills ^
“Magda,” directed by Chel White ^ Paper Cut, directed by Eric Towner ^ “Plugs McGinnis, Seeing Eye Dog,” directed by Aaron Augenblick ^ “Solder Man,” directed by Dave Novak ^ “Subway Salvation,” directed by Carolyn London ^ Terra, directed by Meni Tsirbas ^ “The Spirit of Gravity,” directed by Victor Bellomo ^ “The Three of Us,” directed by Nirvan Mullick ^ “The Toll Collector,” directed by Rachel Johnson ^ “Willis Sillim’s Tall Tale,” directed by Steffen Valla
The following films have been selected and confirmed for the 2004 Florida Film Festival as Midnight Movies.
Midnight Features:
Hair High, directed by Bill Plympton, preceded by: Pol Pot’s Birthday (short), directed by Talmage Cooley ^ “The Hazing,” directed by Rolfe Kanefsky ^
“Zombi 2” (Italy), directed by Lucio Fulci
Midnight Shorts:
“Baby Eat Baby,” directed by Michael Reich ^ “Broken,” directed by Paco Farías ^ “Caged,” directed by Ian Karr ^ “Dear Sweet Emma,” directed by John Cernak ^ “Draw the Pirate,” directed by Jeff Hopkins ^ “How To Cope With Death” (UK), directed by Ignacio Ferreras ^ “Misfortune Cookie,” directed by Mathias ^ “Overmodulated Marriage,” directed by Matthew Silver ^ “Plugs McGinnis, Seeing Eye Dog,” directed by Aaron Augenblick ^ “Prom Night,” directed by Robbie Pickering ^ “Why the Anderson Children Didn’t Come To Dinner” (Canada), directed by Jamie Travis
For more info, visit the Florida Film Festival website.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Support Film Threat

View all products

Join our Film Threat Newsletter

Newsletter Icon